> PROJEKTI
Vijesti o projektima

Projekt „More budućnosti”

Autor: Dorotea Toljan, 5. 7. 2023.

Učenici 1. b razreda kraj nastavne godine dočekali su sudjelujući u projektu koji nosi naziv More budućnosti. Glavni je cilj Projekta osvijestiti djecu o važnosti očuvanja okoliša, naučiti ih sve o održivom razvoju te potaknuti njihovo kreativno istraživanje na temu mora. Projekt je namijenjen uglavnom učenicima u manjima gradovima naše zemlje, ruralnim područjima duž jadranske obale te učenicima koji žive u unutrašnjosti Hrvatske, a u Školi ga je koordinirala učiteljica Mirela Petrušić.

Više u nastavku.

Kroz edukativnu radionicu koju je proveo morski biolog dr. sc. Daria Ezgeta Balić, učenici su naučili mnogo toga o moru što još do sada nisu znali. Radionica je se sastojala od dvaju dijelova, od kojih je jedan teoretski, a drugi praktični.

Učenici su uz interaktivne prezentacije naučili o različitim aspektima važnosti mora. Imali su pregršt pitanja na koje je predavačica strpljivo odgovarala, ali su pokazali i veliko znanje na temu mora. Zatim je uslijedio malo uzbudljiviji dio radionice jer su se učenici upoznavali s nekim od metoda istraživanja u moru. Proučavali su različite vrste školjki, pomoću lupe promatrali preparate planktona, ličinki i larvi riba, a pokušali su i izbrojati koncentrične prirasne prstenove na školjki kako bi saznali njezinu starost. Zaigrali su i edukativnu igru o prehrani životinjskog svijeta u moru.

Na kraju ih je predavačica odvela u duboko more pomoću virtualnih naočala. Učenici su bili oduševljeni ovakvom vrstom radionice, a njihovo uzbuđenje najbolje možete vidjeti na fotografijama.

učiteljica Mirela Petrušić