MAŠKARE U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: petar grcevic, 15. 2. 2010.

Umaskirajte se i VI.  Budite  dio ludila koji se događa u cijelom svijetu.

U našoj školi 17. veljače 2010. u 17,00 održat će se ples pod maskama.

Najljepše maske bit će nagrađene.

Nakon maškara moći ćete vidjeti slike u fotogaleriji.

Karneval (lat. caro: meso + levare: dignuti) je razdoblje prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi. U Hrvatskoj se uz karneval ravnopravno spominju mesopust, poklade ili fašnik, koji su više vezani uz određene regije, mjesta, njihove običaje, a često se u prerušavanju moraju poštivati pravila i ritual, njihov početak i kraj. Osim tih naziva u uporabi su i krnjeval, krnoval, pokladi, pust, fašnjek ili maškare. Pokladni ophodnici također se nazivaju raznovrsnim nazivima poput maskara, mačkara, fašenka, pusta, dida, pesnika i ostalih naziva koji se razlikuju od mjesta do mjesta, kao i skupina poput zvončara, baba, pokladara, maškura i drugih, a pokladni nazivi ponekad označavaju nekoliko pojmova.

U Hrvatskom primorju se na Sveta tri kralja najavljuju maškare. U istočnome dijelu riječkoga područja maškarane povorke kreću prvu subotu nakon blagdana Bogojavljenja, a u zapadnome kreću na blagdan sv. Antona, odnosno zvuk Antonjskog roga koji time najavljuje Mesopust. Završava na sam Fašnički dan, kad u gornjoj Hrvatskoj djeca u maskama obilaze susjedstvo, a to je dan prije Pepelnice.

Poznati karnevali u Hrvatskoj:

Riječki karneval,Samoborski fašnik, Antonija u Kastavu,Šmričke mačkare, Novljanski mesopust, Buše u Baranji, Korčulanske kumpanije, Sveti Vlaho i dubrovački karnevo, Zvončari.........