Projekt "Čitamo mi, u obitelji svi" - ČMUOS

Autor: Kristina Patila Mandić, 11. 12. 2015.

Naša škola  i ove školske godine sudjeluje u  projektu "Čitamo mi, u obitelji svi", koji se u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara uspješno provodi na nivou države u više od 130 škola.

U projektu sudjeluju učenici 3.a i 3. b razreda sa svojim učiteljicama Blankom i Jadrankom i knjižničarkom Kristinom.Pripreme za projekt kreću od listopada, a sam projekt provodit će se tijekom od prosinca do lipnja.

Kako projekt funkcionira?

Projekt je osmišljen po načelu "putovanja" knjižnične naprtnjače od jednog do drugog učenika 3. razreda. Svake srijede  prema unaprijed utvrđenom rasporedu knjižničnu naprtnjaču dobiva jedan od zainteresiranih učenika. Knjižnična naprtnjača gostuje u obitelji učenika pet dana, a u njoj se nalazi komplet od 8 knjiga iz različitih područja: dječja beletristika, slikovnice, strip, beletristika, popularno-znanstvena knjiga, priručnik za roditelje, knjige o kvalitetnom provođenju vremena, hrvatskoj povijesti itd. Roditelji i djeca određuju svaki dan barem 15 minuta ili pola sata za čitanje i razgledavanje knjiga iz naprtnjače. Tako mogu čitati knjige na više načina:

pola priče čita dijete, a pola priče njegov roditelj

dijete čita svojim članovima obitelji na glas

roditelji čitaju svojoj djeci

skupno svi istodobno čitaju različite knjige u tišini itd.

Važno je da svi članovi obitelji tih pet dana čitaju barem jedan ulomak, poglavlje ili pjesmu i međusobno razgovaraju o pročitanomu. Važno je da se druže u intimnoj aktivnosti zajedničkog čitanja. Nakon pročitanih odlomaka prokomentiraju pročitano i skreću djeci pažnju na zanimljive i vrijedne dijelove. Osim knjiga, u naprtnjači se nalazi i bilježnica u koju učenici sa svojim ukućanima upisuju svoje dojmove tijekom čitanja. Po osobnoj želji roditelji i djeca  ukrašavaju svoje stranice dojmova, crtaju o pročitanom i fotografiraju se, pišu pjesmu ili sastavak, i sl.

Peti dan, učenik koji je vratio naprtnjaču u školu i predao sljedećem zainteresiranom, dobiva priliku u nekoliko minuta drugim učenicima prepričati sve lijepo i zanimljivo što mu se dogodilo tijekom proteklih nekoliko dana kad su u njegovoj obitelji svi članovi čitali knjige iz knjižnične naprtnjače.

Želite li saznati više otvorite sljedeće poveznice: