U planetariju Tehničkog muzeja

Autor: petar grcevic, 18. 12. 2009.

16.prosinca 2009.

Posjet   5. a i b  planetariju   Tehničkog muzeja

Učenici petih razreda u pratnji profesorica Marijana Briški i Ani Bertović uživali su u planetariju koji se nalazi u Tehničkom muzeju. Uz predavanje bili smo bar za kratko vrijeme na nebu među zvijezdama.

Fotografije pogledajte u fotogaleriji

Uz izložene su modele najpoznatijih svemirskih letjelica, raketa-nosača i orbitalnih stanica koji zorno prikazuju početke razvoja astronautike naši učenici upoznati su s najatraktivnijem dijelom izložbe planetarijem u kojem se pomoću specijalno konstruiranog projektora prikazuje izgled zvjezdanog neba od sjevernoga pola do ekvatora, u bilo koje vrijeme noći i u bilo koje godišnje doba.

U središtu kružne prostorije s kupolom čiji unutarnji promjer iznosi osam metara postavljen je projektor Kleinplanetarium tipa ZKP-1 izrađen u njemačkoj tvrtci Carl Zeiss Jena, a nabavljen od Hrvatskog prirodoslovnog društva. Od otvaranja (18. svibnja 1965.) planetarij je u stalnoj javnoj uporabi i do danas je u njemu održano preko deset tisuća priredbi kojima je prisustvovalo više od 300 000 posjetitelja.

U njemu se simulira izgled zvjezdanog neba s oko 5 000 zvijezda projekcijom na unutarnju stranu kupole, koja se ostvaruje pomoću 31-optičkog sustava od kojih svaki projicira jedan dio neba. Raspored ovih umjetnih zvijezda kao i njihov pojedinačni sjaj omogućuju vizualni doživljaj zvjezdanog neba kakvo se vidi u idealnim uvjetima. Posebnim projektorima prikazuju se Sunce, Mjesec (s njegovim mijenama), planeti, Mliječni put i druge pojave na zvjezdanom nebu i to u točnoj poziciji u kojoj se trenutačno nalaze. Okretanjem projektora moguće je simulirati dnevno (prividno) kretanje zvjezdanog neba i prikazati njegov izgled u bilo koje doba noći i bilo koje doba godine. Projektor također omogućava pokazivanje izgleda noćnog neba s raznih zemljopisnih širina, od ekvatora do sjevernog pola.