U kazalištu o kazalištu

Autor: petar grcevic, 30. 5. 2011.

U okviru medijske kulture učenici se upoznaju i s osnovnim kazališnim pojmovima. Kazalište Trešnja omogućuje nam da kroz program U kazalištu o kazalištu još više se približimo kazališnoj kulturi. I naši učenici viših razreda imali su mogućnosti proći program.

Cilj programa je upoznati učenike osnovnih škola s prostorom kazališta i s procesom stvaranja predstave od nastajanja teksta, čitaćih proba, proba u prostoru, dolaska kostima i scenografije, oblikovanja svjetla i tonskih proba, tehničke i generalne probe do pretpremijere i premijere.

Učenici se poučavaju o tome što sve očekuje gledatelja od ulaska u kazalište do kraja predstave i izlaska iz kazališta i kakvo je primjereno ponašanje u kazalištu. Tijekom dvosatnog boravka u kazalištu učenici obilaze razne dijelove kazališta i upoznaju se s radom tehničke opreme. Neki među njima i sami osjete čari, ali i napore što ih donosi posao glumca. Na kraju programa učenici postavljaju pitanja o svemu vezanom uz kazalište.

Svaki je dobio otisnut kazališni pojmovnik u kojemu su na popularan i razumljiv način objašnjena kazališna zanimanja i pojmovi koji se koriste u kazalištu. Na kazališnom pojmovniku otisnut je i tehnički prikaz pozornice sa svim njezinim dijelovima, opisom tehničke opreme i nazivljem.