Darujemo Caritasovu kuću za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi

Autor: petar grcevic, 13. 4. 2011.

Na Pepelnicu ili Čistu srijedu, koja ove godine pada 6. veljače, u Katoličkoj crkvi započinje korizmeno vrijeme, četrdesetodnevna priprava za Uskrs. Od kraja 11. stoljeća vjernici se na taj dan posipaju pepelom od blagoslovljenih maslinovih ili palminih grančica. Taj pepeo označava ozbiljnost i pokoru čime je obilježeno cijelo korizmeno vrijeme, te nadu u uskrsnuće.

Kao i puno puta dosad, u korizmeno vrijeme, otvorit ćemo svoje dobro srce. Naši učenici podržat će projekt „Korizma – vrijeme odricanja i darivanja“. Skupljat ćemo darove, kojim ćemo našim susjedima u Caritasovoj kući za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, uljepšati Uskrs. Nadamo se da će se projektu odazvati, kao i dosad, većina učenika naše škole.

Voditelj projekta je vjeroučiteljica, profesorica Ana Čehulić.

Pod opširnije pročitajte više o susjednoj Caritasovoj kući.

Slike posjeta Caritasovoj kući  možete vidjeti u foto - galeriji.

Kuća Trešnjevka

Kuća je s radom započela 1994 godine. Nekoliko je puta mijenjala djelatnost, a reorganizacijom, od rujna 2007. godine postaje kuća za smještaj djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi od sedme godine života do završetka srednjoškolskog obrazovanja.

Kapacitet Kuće je 19-ero djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Trenutno je na smještaju 15-ero štićenika od 14 do 20 godina.

Djelatnost: osiguravanje zadovoljavanja životnih potreba djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi kao što su: stanovanje, prehrana, odijevanje, održavanje osobne higijene, briga o zdravlju, čuvanje, njega, odgoj i obrazovanje, radne aktivnosti i korištenje slobodnog vremena. Za školsku djecu pomoć u učenju i vođenju brige o školskim i izvanškolskim aktivnostima, te suradnja sa poslodavcima koji omogućuju obavljanje obveznog dijela praktične nastave.

Na međunarodnom susretu “Sportske igre mladih” održanome u mađarskom gradu Kečkemetu od 3. - 7. kolovoza ove godine korisnici zagrebačkog Caritasa osvojili su trinaest medalja i prvo mjesto u nogometu, te tako postigli drugo mjesto u ukupnom poretku. Jedanaestero djece i mladih natjecalo se sa svojim vršnjacima iz Ukrajine, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Poljske, Rumunjske i Mađarske, zemlje domaćina. Podsjećamo da su Caritasovi sportaši na svojemu prvom nastupu, pretprošle godine, osvojili četvrto, a prošle godine prvo mjesto u ukupnom poretku - uz prijelazni pehar osvojili su petnaest medalja.

Adresa: Nijemčanska 14
Tel: 01/3640-835
V. d. voditelja kuće: gđa Ivanka Delač

Kuća Trešnjevka jedna je u nizu stambenih kuća, nedaleko od Remize, s vlastitim dvorištem u kojem se nalazi krojačka radionica za potrebe svih Kuća Caritasa Zagrebačke nadbiskupije. Kuća se sastoji od prizemlja u kojem su dvije spavaonice, prostorija za susret roditelja i djece, prostorija za stručnog djelatnika, kupaonica i sanitarni čvor. Na katu je smještena blagovaonica, dnevni boravak, kupaonica i sanitarni čvor, jedna spavaća soba, dok su u potkrovlju preostale  tri spavaonice, kupaonica sa sanitarnim čvorom i soba za medicinsku izolaciju.

Korisnicima se nastoji osigurati što kvalitetnije provođenje slobodnog vremena kroz organiziranje različitih edukacijskih predavanja (primjerice: Centar za reproduktivno zdravlje, Klaićeva, nutricionistički savjeti), timske aktivnosti kao što su društvene igre, prigodne blagdanske radionice te primjereni oblici duhovne skrbi, a izvan Kuće posjeti kazalištima, kinima, sportskim događanjima, organiziranje izleta. U dvorištu Kuće nalazi se posebna prostorija za igranje stolnog tenisa, jer se veći dio naših korisnika aktivno bavi upravo tim sportom i sudjeluju u raznim domaćim i međunarodnim turnirima, gdje postižu izvanredne rezultate sa velikim brojem osvojenih pehara i medalja.. Štićenici svake godine odlaze na ljetovanje na otok Lošinj (Nerezine) i Rovinj, te zimovanje u Caritasovu kuću  u Žumberak (Kalje) i na skijanje u Slovačku (Tatre).

Nakon spomenutog preustroja, Kuća je postala mjestom koje mladima nastoji pružiti  dio obiteljskog okružja u cilju osposobljavanja za samostalan život i rad.