Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: petar grcevic, 12. 12. 2010.

U Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca Mjesec borbe protiv ovisnosti. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga.

U skladu s Nacionalnim  programom  prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno–obrazovnom sustavu te djecu i mlade u sustavu socijalne skrbi za razdoblje od 2010. do 2014. godine i u našoj školi provedeno je niz aktivnosti s ciljem podizanja svjesti o opasnostima koje vrebaju uporabom sredstava ovisnosti.

Provodeći naš Program održavana su predavanja na satovima razrednika, okrugli stolovi na kojima su naši učenici aktivno razpravljali, izrađivali su se plakati i prezentacije, uređivali panoi, (posebno treba istaći aktivnosti Mladih biologa) , pisali su se sastavi  i održavali su se informativni razgovori  vezani uz prevenciju zlouporabe droga s djecom i roditeljima.

Član 2:Dijete uživa posebnu zaštitu, te mu se zakonski ili nekim drugim sredstvima daju šanse i olakšanja, da bi se moglo u slobodi i s dostojanstvom razvijati tjelesno, duhovno, moralno, društveno zdravo i normalno. Pri uvođenju zakona u ovu svrhu, interesi djeteta su odlučujući.
Član 4:Dijete uživa socijalnu sigurnost. Ono ima pravo da zdravo raste i da se razvija.
Član 6:Za potpuno harmoničan razvoj ličnosti djetetu je potrebna ljubav i razumjevanje.
Član 9:Dijete je zaštićeno od svih formi zapostavljanja, strahota i iskorištavanja.