Predavanje: Iran

Autor: petar grcevic, 2. 12. 2010.

Uz nastavnu građu, koju uče naši učenici u skoli od svojih profesora, nastojimo što više orgsnizirati i ostale vidove stjecanja znanja kroz terensku nastavu, posjete ustanovama, manifestacijama, predavanjima........

Tako su danas učenici šestih razreda imali mogućnost kroz predavanje upoznati se još bolje i više s Islamskom Republikom Iran. Približena je učenicima povijest, geografski položaj, kultura,gospodarska situacija Irana.

Iran (perzijski : ايران, Irān), službeno: Islamska Republika Iran (جمهوری اسلامی ایران, Džomhūrī-je Eslāmī-je Īrān) država je u jugozapadnoj Aziji. Na zapadu graniči s Irakom i Turskom, na sjeveru s Armenijom, Azerbajdžanom i Turkmenistanom i na istoku s Afganistanom i Pakistanom. Osim toga, na sjeveru izlazi na Kaspijsko more, a na jugu na Perzijski zaljev i Omanski zaljev, dio Indijskog oceana. Službeni je kalendar u državi perzijski kalendar. Iran je bio međunarodno poznat pod imenom Perzija sve do 1935.

Iransko gospodarstvo temelji se na snažnoj proizvodnji nafte i poljoprivredi, dok je industrija najrazvijenija u regiji. Iran je četvrti proizvođač nafte na svijetu te drugi najveći izvoznik u OPEC-u. Iran raspolaže i velikim pričuvama zemnog plina, koje su, nakon ruskih, druge najveće na svijetu.