Mentalno zdravlje

Autor: Dorotea Toljan, 19. 9. 2023.

Svjesni činjenice da je mentalno zdravlje jednako važno kao i ono fizičko, da se djeca i mladi često nose s problemima mentalnog zdravlja te da osim teških školskih torbi djeca i mladi na svojim leđima nose i mnoge oku teško vidljive terete, Grad Zagreb pruža podršku djeci i mladima kreiranjem web-portala Mentalno zdravlje grada Zagreba koji služi kao centralno mjesto informiranja građana o mentalnom zdravlju.

Ondje su objedinjene stručne informacije koje široj javnosti nude savjetodavnu pomoć te građane usmjeravaju prema institucijama u kojima mogu potražiti stručnu pomoć, bilo da se radi o poteškoćama mentalnog zdravlja i svakodnevnog funkcioniranja ili želji za aktivnijim radom na vlastitom mentalnom zdravlju i vještinama.

Potrebno je promicati razumijevanje da svi možemo imati loše dane i da je u redu  potražiti pomoć kada nam je teško. Potrebno je stvoriti siguran prostor u kojem će se djeca i mladi osjećati slobodno, izražavajući svoje osjećaje, brinući jedni za druge.

Briga o mentalnom zdravlju djece i mladih je odgovornost svih nas – roditelja, skrbnika, škole i zajednice. Samo zajedno možemo osigurati da djeca i mladu rastu ostvarujući svoj puni potencijal.