Terenska nastava 2. a i b, JAVNA VATROGASNA POSTROJBA GRADA ZAGREBA

Autor: petar grcevic, 9. 11. 2010.

Danas su naši učenici 2. a i b posjetili JAVNU VATROGASNU POSTROJBU GRADA ZAGREBA.

Vratili su se oduševljeni viđenim.

Pogledajte kako im je bilo u fotogaleriji.

Zagreb je dobio svoju prvu vatrogasnu organizaciju već 1869. godine.

U to vrijeme su zagrebacki zidari, dimnjačari, stolari, bravari i drugi počeli pristupati u prvo Dobrovoljno vatrogasno društvo.

Te godine bilo je oko 100 vatrogasnih dobrovoljaca. Društvo osnovano 1869. obavljalo je punih 40 godina odgovornu službu u obrani građana Zagreba od požara te drugih, raznih vatrogasnih intervencija.

Već prije 124 godine postojale su na raznim važnim mjestima gradskog područja specijalne kontrolne stanice koje su se zvale vatrodojavne postaje.

S ovih mjesta moglo se u svako doba dana i noći izvršiti dojava požara u vatrogasno spemište.

U to vrijeme zagrebačko gradsko područje bilo je podjeljeno na 5 unutarnjih i 5 vanjskih kotara.

Ovakva podjela na vatrogasne kotare omogućila je da se označi lokacija dojavljenog požara pomoću posebnih urerdaja optičke signalizacije s tornja Lotoršcaka na Dvercima.

Kad se zagrebačko Dobrovoljno vatrogasno društvo 20.09.1909 preselilo u novo vatrogasno spremište na Savskoj cesti, počela se ozbiljno razmatrati mogućnost osnivanja Stalne plaćene vatrogasne straže.

Svečano osnivanje profesionalne vatrogasne straže obavljeno je 1.listopada 1910. Tog dana održana je kraća svečanost u novom spremištu na Savskoj cesti.

Formirana su dva odjela.

Zanimljivo je da je svaki vatrogasac obavljao permanentnu službu punih sedam dana i noci, a tek osmi dan je bio potpuno slobodan.

Danas Zagreb ima pet vatrogasnih postaja koje su razmještene širom grada i sve to u cilju da se smanji vrijeme od dojave do dolaska na mjesto intervencije.

Postaje su slijedece:

V.P. CENTAR,

V.P. JANKOMIR,

V.P. NOVI ZAGREB,

V.P. ŽITNJAK i

V.P. DUBRAVA.

Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba danas  ima oko 360 djelatnika, od čega su 332 djelatnika raspoređena na operativna radna mjesta (vatrogasci), sa prosječnom životnom dobi od 30-tak godina.

Unutar postrojbe  nalazi se Centar veze , vježbalište za provjeru fizičke spreme , servis izolacijskih aparata , praonica cijevi, storarska radionica, mehaničarska radionica, te odmaralište u Posedarju

Ukupan broj vatrogasnih vozila u svih pet postaja je 56 i njihova prosječna starost je 18 godina.

U zadnjih nekoliko godina zabilježeno je oko 3000 intervencija po godini, od čega 55 % otpada na požare, a ostalih 45 % na tehničke intervencije.

Osnivanjem Državne uprave za zaštitu i spašavanje naši djelatnici koji su u redovima Interventne vatrogasne postrojbe MUP-a RH prelaze u redove DUZS-a te borave na području Jadrana kao ispomoć u ljetnjim mjesecima u DIP-ovima te sudjeluju u nekim od težih i zahtjevnijih požara otvorenih prostora na našem priobalju.

U našem sastavu također se nalazi i specijalna postrojba za traganje i spašavanje u urbanim sredinama koja je oformljena krajem 2008 godine, a njeni su članovi prošli obuku u DIP-u Divulje pod paskom Francuskih instruktora za traganje i spašavanje u urbanim sredinama.

Začetkom rada Gradskog ureda za krizne situacije započela je suradnja i sa tim uredom u cilju što bolje zaštite građana. Od strane navedenog ureda se dobila neka oprema na korištenje a o tome možete čitati na našim stranicama.

Naši se djelatnici druže i izvan svog radnog mjesta, ljubitelji motora su se organizirali u udugu i osnovali Motogasce , mnogi se zajednički penjaju i spuštaju u spilje i jame, bave se paraglideom, voze bicikle, dogovaraju se utakmice u nogometu i odbojce, planinare ili jednostavno ispijaju kave zajedno te se time postižu bolji rezultati na intervencijama i radu u postajama.

U 2009 godini ukupno smo imali 3280 intervencija a u tablici možete vidjeti kako su se te intervencije odvijale s obzirom na vrstu intervencije

Požari i eksplozije 1687
Tehničke intervencije 1237