Projektni dan - Dan jabuka

Autor: Mira Pletikosić, 24. 10. 2010.

PROJEKTNI DAN – Dan jabuka

20. listopada učenici produženog boravka 2.a i  2.b razreda zajedno su s učiteljicama Slavicom i Anitom obilježili Dan jabuka. Čitali su priču o jabukama, naučili zašto je jabuka važna za zdravlje, rješavali križaljke, ukrasili panoe svojim radovima. Uz pomoć naših dobrih kuharica, učenici su pripremili svoj zdrav obrok. Jabučice su naribali te im dodali po želji neki svoj ''tajni'' sastojak (cimet, vanilin šećer, mljevene orahe, med...). Mljac, mljac!

Jabuka koja je, kako mnogi vjeruju, na naš jelovnik stigla ravno iz raja nije samo simbol grijeha, požude i ljubavi, već i vječne mladosti. Prema keltskoj predaji ona ima čudotvorna svojstva pa onaj tko uspije pojesti jabuku iz čarobnog vrta ne samo da više nikad neće biti ni gladan ni žedan, ni bolestan nego nikad neće ni ostarjeti. Naravno, u svakoj bajci, pa tako i u ovoj, ima i istine. Jabuka je zahvaljujući svojim sastojcima zaista jako zdrava namirnica. Iako jabukama ne možemo izliječiti ni jednu bolest, njihovim svakodnevnim konzumiranjem možemo spriječiti pojavu mnogih zdravstvenih poteškoća i oboljenja.

O ulozi i značaju jabučica za naše zdravlje pročitajte nešto više pod opširnije.

Pojedini liječnici tvrde da se bolesti srca i krvnih žila mogu spriječiti ako se svakoga dana pojede samo jedna jabuka. Jabuka je korisna za dobar san, protiv kroničnog umora, visokog tlaka, vrtoglavice, pretilosti, glavobolje, migrene, proljeva, povraćanja, bolesti grla, opeklina, proširenih vena, opstipacije, išijasa i još mnogo drugih bolesti i stanja.
Koristi se cvijet i plod
jabuke. Cvijet se bere u četvrtom, petom i šestom mjesecu, a plod od početka šestog do kraja devetog mjeseca. Plod sadrži: vodu, šećer, vitamine A, B i C i organsku kiselinu. Za razliku od drugih vrsta voća, jabuke se lako čuvaju, pa ih u ponudama trgovima ima tijekom cijele godine.

Svježa jabuka sadrži veće količine pektina koji u organizmu apsorbira vodu i otrove, pa stoga stručnjaci preporučuju barem jedan dan tijekom mjeseca jesti samo jabuke i piti sok od jabuka, kako bi se iz organizma izbacili svi otrovi koji se nakupljaju konzumiranjem namirnica životinjskog porijekla. Pektin također ima pozitivno djelovanje na sluznicu crijeva, pa se preporuča kod problema sa opstipacijom ili proljevom. Jabuke su jako važne i za njegu zubi, a također su jako dobro sredstvo za osvježavanje daha.
Sok od
jabuke je ljekovit, koristan i osvježavajući napitak, a sadrži sve sastojke kao i sam plod jabuke.
Od jabuka se može praviti i jabučni ocat, vino, marmelada, kompot, čaj, kolači i još puno drugih stvari.