POSJET KAZALIŠTU

Autor: petar grcevic, 14. 10. 2010.

Naša škola je vjerni posjetitelj Kazališta Trešnje. Učenici od prvog do osmog razreda s velikim zadovoljstvom sa svojim učiteljima uvijek gledaju vrlo zanimljive predstave.

Posjećujući kazalište nadopunjujemo znanje stečeno o medijskoj kulturi na satovima hrvatskog jezika.

Također učimo se kulturi ophođenja, ponašanja i posjeta kazališta.

U četvrtak 21. listopada učenici petih, sedmih i osmih razreda gledat će predstavu VELI JOŽE. Gledat ćemo priču o Velom Joži  koja je zapravo je priča o dugoj povijesti trpljenja hrvatskog naroda pod tuđinskom vlašću.

Pod opširnije pročitajte nešto više o predstavi.

Veli Jože

Veli Jože - Istarski superheroj. Svaka prava bajka ima diva. Bajkovita Istra ima Velog Jožu – dobrodušnog gorostasa krotke naravi čije vrijedne ruke prehranjuju grad pun plemića, trgovaca, uzurbatora i zavojevaća svake vrste. Nepravda se ne može i ne smije podnostiti! Veli Jože okupi divove, kakav je on sam, ostatke nekoć slavna plemena. Pobuniše se kmetovi protiv gospodara i osvoje svoj grad. Vrijedno nade uživajući u blagostanju sve dok nesloga i nepamet podhranjena himbenošću i spletkom patuljastih zlikovaca, ne vrate stvar na početak. Divovi su ponovo sluge. Veliko i vrijedno, dobro i pravedno će ponovo u ropstvo. Mora li tako biti? Ili će Veli Jože smoći snage oduprijeti se i kao pravi superhoeroj vratiti pravdu u zemlju istarsku, hrvatsku, ili „sčavonsku“ kako Nazor je naziva i pokazati svima kako je sloboda najviša vrijednost. Naša predstava oslanja se na obje verzije Nazorove pripovijetke, one izvorne «odrasle» i one dječje, bajkovite. Na taj način stvorili smo jednu potpuno novu verziju priče. Ona se u bitnim crtama ne razlikuje od izvorne, samo je u kompoziciji i još nekim sastavnicama drugačija, posebna i pomalo originalna. Priča je ispričana na način prilagođen djeci, tako da svi mali gledatelji mogu shvatiti što je naš veliki pisac htio reći pišući svog Velog Jožu. Publika će upoznati sve likove, žive i upečatljive, upravo onakve kakve je, pretpostavljamo, zamislio i sam autor. Tu su snažni, ali i dobroćudni divovi: Veli Jože, Galiot Ilija, Toma, Jura i Liberat. Tu su i njihovi protivnici-patuljci: Civetta, Barbabianka, Grof Odo, Parona i Fratar Fulgencie. Pojavljuje se i Lav, metaforični lik koji predstavlja simbol zločinačke moći, mržnje i nepravde. Kroz čitavu priču vodi nas Vila Stoimena koja utjelovljuje upravo autora Vladimira Nazora. Ona pazi da čitava priča bude ispričana od početka do kraja i da sve bude dobro objašnjeno. Na taj način približili smo Nazorove likove i njihov značaj mladoj publici, nadajući se da će ovako još bolje shvatiti, upoznati i zavoljeti te velike, osebujne i zanimljive likove i razumjeti priču koju oni u sebi nose.

Igraju:

Redatelj: Zoran Mužić  | Dramatizacija i adaptacija: Marijana Nola  | Scenograf: Željko Zorica - Šiš  | Kostimografkinja: Danica Dedijer

Priča je ispričana na način prilagođen djeci, tako da svi mali gledatelji mogu shvatiti što je naš veliki pisac Vladimir Nazor htio reći pišući svog Velog Jožu.

Priča o Velom Joži zapravo je priča o dugoj povijesti trpljenja hrvatskog naroda pod tuđinskom vlašću.

Likom Velog Jože, snažnog, ali poslušnog i samozatajnog diva zapravo se opisuje položaj hrvatskog kmeta u doba mletačke republike.

Ova je priča metaforična, u njoj su hrvatski kmetovi predstavljeni kao divovi, a vladari i okupatori kao patuljci. Tako je na simboličan način opisana snaga i moć našeg naroda, koji je dugo bio potlačen od ljudi koji su manji i ništavniji od nas.

Veli Jože suprotstavio se nasilju, mraku i nepravdi i na taj način utjelovio težnju i potragu za pravdom i slobodom. Shvatio je koliko je sloboda važna, kako se za nju treba boriti i čuvati je kao najveće blago.