„Škola dobrih djela” – Udružimo srca da imaju dom

Autor: Dorotea Toljan, 31. 10. 2022.

Dragi učenici, poštovani roditelji/skrbnici, drage bake i djedovi, poštovani učitelji,

naši su učenici potaknuti projektom Škola dobrih djela započeli s drugom humanitarnom aktivnošću u školskoj godini 2022./2023., pod nazivom Udružimo srca da imaju dom, prikupili donacije u iznosu od od 1 352,70 kn za obitelj Filaković iz Velikog Polja.

Učenicima je humanitarna aktivnost predstavljena na Vijeću učenika te su predstavnici svih razreda upoznali svoje učitelje i vršnjake s njome. Kao pedagoginja ponosna sam što su predstavnici Vijeća učenika OŠ Ljubljanica zajedno sa svojom predsjednicom odgovorno i marljivo motivirali svoje razrede na ovu hvale vrijednu humanitarnu aktivnost te oduševili svojom spretnošću. Učenici su donacijama platili preostali građevinski materijal za uređenje kuće obitelji Filaković, koja Vam također od srca zahvaljuje, posebno djeca Ivica, Maja i Vanesa koji se vesele Božić dočekati u novoj kući.

Kratko o projektu i obitelji Filaković u nastavku.

Cilj projekta jest prikupiti sredstva za kupnju i uređenje kuće na području općine Lukač, koja će biti dovoljna za potrebe 4-člane obitelji. Iznos potrebnih sredstava jest cca 100 000 kn, a predviđeno trajanje projekta jest do 30. studenoga 2022. Gospođa Szilvia obratila nam se riječima: „Samohrana sam majka i živim s troma maloljetne djece. Brinem da imaju ono osnovno; hranu, odjeću i drva, koliko god mogu skrbim o njima, ali zbog svoje bolesti trenutno ne mogu više. Zato sam vam se obratila da mi pomognete da moja djeca imaju svoj dom, svoju sobu, da im se ispuni želja i san da imaju vlastiti krov nad glavom. Ja im to ne mogu ostvariti.

Mama Szilvia, sin Ivica te kćeri Maja i Vanesa žive u podstanarstvu, u trošnoj seoskoj kući u Velikom Polju, općini Lukač (nedaleko od Virovitice). Krov na kući dotrajao je, zbog čega su zidovi puni vlage, a djeca često bolesna. Otac obitelji smrtno je stradao u obližnjem jezeru prije 4 godine, što je ostavilo dubokog traga na djeci. Gospođa Szilvia nezaposlena je, zbog zdravstvenog stanja nije u mogućnosti raditi jer joj je dijagnosticiran tumor bubrega te je nedavno i operirana. Obitelj je korisnik socijalne pomoći, dječjeg doplatka i dodatka za pomoć i njegu za stariju kćer Maju koja je slabovidna.

Česti odlasci na preglede kod doktora iziskuju troškove i plaćanje prijevoza do grada. Unatoč svemu ova hrabra majka trudi se omogućiti djeci bolje uvjete života. Sin Ivica Filaković (16) ide u 1. razred Industrijske obrtničke škole u Virovitici, smjer vodoinstalatera, kći Maja Filaković (15) također ide u 1. razred Obrtničke škole, smjer kozmetičarke, dok najmlađa Vanesa Filaković (14) pohađa 7. razred osnovne škole i u slobodno vrijeme jako voli igrati nogomet. Djeca svaki dan putuju u školu autobusom jer je njihovo selo udaljeno cca 16 km od Virovitice. Razvoj projekta možete pratiti na mrežoj stranici Zaklade.

Zahvaljujemo svim učenicima i njihovim obiteljima na donacijama. Radosni smo što je škola otvorila srce za one kojima je naša pomoć najpotrebnija.

Prilažemo Zahvalnicu za kampanju Udružimo srca da imaju dom.

Velika hvala svima!

Pedagoginja