Tolerancija

Autor: Administrator , 19. 11. 2018.

U obilježavanje 16. studenog, Međunarodnog Dana tolerancije, radionice o toleranciji u našoj školi održavat će se na satovima razrednika tijekom mjeseca studenoga s učenicima svih razreda.

To je dan kada se diljem svijeta podsjeća na poštivanje i uvažavanje drugačijih od nas.

Pedagoginja škole, Violeta Vragotuk, je provela i provodi radionice u kojima je glavna poruka bila prihvaćanje različitosti i uvažavanje svih osoba oko nas. Nakon radionica zaključili smo da ljudi mogu imati različita mišljenja, potjecati iz različitih krajeva, voljeti ono što mi ne volimo i ne voljeti ono što mi volimo. Kroz interakciju i prikazivanjem kratkih filmova došli smo do toga da je jako važno u svakodnevnom životu poticati poštivanje različitosti, promicati toleranciju, razvijati empatiju, aktivno slušati sugovornika te poticati i izražavati vlastite misli i osjećaje bez izrugivanja, ogovaranja i ismijavanja.

Podsjetimo, Opća skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je sve članice Ujedinjenih naroda na obilježavanje 16. studenog kao Međunarodnog dana tolerancije, dana koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije.

"Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. To nije samo moralna dužnost, to je također politički i zakonit zahtjev. Tolerancija, vrlina koja mir može učiniti mogućim, doprinosi mijenjanju kulture rata u kulturu mira. Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost. Tolerancija je, iznad svega aktivan stav potaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih. Nikako se ne može koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti. Tolerancija treba biti primjenjiva od strane pojedinaca, grupa i država. Tolerancija ja odgovornost koja nosi ljudska prava, pluralizam (uključujući kulturni pluralizam), demokraciju i vladavinu zakona. Ona uključuje odbacivanje dogmatizma i apsolutizma i potvrđuje standarde postavljene u instrumentima internacionalnih ljudskih prava. Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih. To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nameću drugima."

(UNESCO, 1995; http://www.unesco.org/webworld/peace_library/UNESCO/HRIGHTS/124-129.HTM)