Najava kazališne predstave u našoj školi

Autor: petar grcevic, 10. 3. 2010.

Ja, zavodnik

Predstava  Dramskog studio Dodir  Ja, zavodnik  bit će izvedena u četvrtak 11. veljače u 11,3o  i  u ponedjeljak, 15. ožujka u 12,15 sati

Trajanje predstave: 20 minuta + 15 minuta predstavljanje pojma gluhosljepoće i dvoručne znakovne abecede kroz interakciju s učenicima

Redateljica i scenaristica: Lana Bitenc

Glumci: Kristijan Bezuh, Ivana Belačić, Dubravka Pasarić

Specifičnost predstave Ja, zavodnik je da u njoj glume tri gluhoslijepa glumca, ali će vam se činiti kao da pred vama glume profesionalni glumci

Slike s predstave u našoj školi možete vidjeti u foto - galeriji.

Kako zavesti Djevojku koja te ne primjećuje? Rješenje postoji! Tu je Baba vračara koja je prepuna savjeta i raznih rješenja koje dobiva uvidom u svoju magičnu kuglu. Sad, koliko su savjeti uspješni, najbolje da pogledate predstavu Ja, zavodnik i pritom se dobro zabavite i nasmijete.

Unutar predstave također će se pričati na znakovnom jeziku, jeziku gluhoslijepih osoba, ali koji je razumljiv i ljudima koju mogu čuti. Na taj način smanjit će se bauk koji ljudi gaje prema gluhoslijepim osobama te će se pojam gluhosljepoće približiti svim ljudima.

U predstavu Ja, zavodnik  utkana je na simpatičan način i „dvoručna znakovna abeceda“ koje je vrlo lako pamtljiva tako da će gledatelji putem ove predstave naučiti i osnove komunikacije gluhoslijepih osoba.

Dramski studio Dodir osnovan je 1994. godine te je odmah zapažen nadprosječni senzibilitet i veliko bogatstvo neverbalne komunikacije osoba s gluhosljepoćom koja se izražava kroz pantomimu, mimiku i šaroliku lepezu gesta, a sve to obojano je jakim emocionalnim nabojem u rasponu od najtananijih i najsenzualnijih do najžešćih i najrazornijih emocija.

U sklopu Međunarodnog simpozija Znakovni jezik i kultura gluhih u organiziaciji Hrvatske udruge gluhoslijepih osba Dodir, u svibnju 2001. dvadesetak osoba s gluhoćom i jedna s gluhosljepoćom uvježbali su i izveli predstavu Planet tišine.
Uočene posebnosti i kvalitete dramske izražajnosti osoba s gluhosljepoćom potakla je stvaranje dramske radionice unutar Udruge. Zapaženi uspjesi potaknuli su prerastanje dramske radionice u Dramski studio Dodir(i) koji je osnovan 20. travnja 2004.

Dramski studio dobio ja naziv po imenu Udruge, a ujedno simbolizira i način doživljavanja svijeta u kojem žive osobe s gluhosljepoćom, odnosno svijeta percepcije i ekspresije putem dodira.

Dramski studo Dodir(i) trenutačno okuplja desetak članova s gluhosljepoćom, koji su specifični ne samo zbog dvostrukog senzornog oštećenja već i po tome što svaki od njih tijekom proba i izvedbi predstava uz sebe ima svog prevoditelja koji mu pruža podršku u komunikaciji i kretanju.