Književnik Šime Storić u našoj školi

Autor: petar grcevic, 3. 3. 2010.

Našu školu posjetio je književnik Šime Storić. Učenicima  šestih razreda predstavljena je knjiga Jana, volim te al stvarno. Književnik, inače bivši prosvjetni djelatnik profesor matematike i hrvatskog jezika, približio je romanom temu vrlo blisku učenicima. Zanimljivi susret s novom knjigom poticaj je učenicima da ju i pročitaju.

Šime Storić rođen je 1943. godine u Čisti Velikoj pored mjesta Vodice kod Šibenika, a fakultet je završio u Zagrebu, gdje trenutno živi.

Uz mnoštvo priča za djecu i odrasle koje je objavio u raznim novinama, časopisima i na radiju, do sada je objavio sedam knjiga: Križ, Omiš, 1971.; Sprovod kozjom stazom, Zagreb, 1994.; Slatke suze, Zagreb, 1997.; Poljubit ću je uskoro, možda, 2000.; Udvarač s pištoljem, Zagreb, 2001; Mrtvac poginuti ne može, Mostar, 2002. i Mačka se uvijek dočeka na noge, Zagreb, 2006.

Šime Storić je za svoj spisateljski rad dva puta dobio Nagradu Večernjeg lista za kratku priču, dobitnik je priznanja “Alfa” i književne nagrade "Mato Lovrak" za roman "Poljubit ću je uskoro, možda",a za roman “Mačka se uvijek dočeka na noge”, 2006. godine dobio je Nagradu Anto Gardaš za najbolju knjigu namijenjenu djeci i mladeži objavljenu u protekloj godini.

Osim toga, za dramu “Mrtvac poginuti ne može” dobio je Nagradu Marin Držić, a kako sam navodi, za knjigu Križ dobio je “dva mjeseca zatvora”.

Više dramskih tekstova izvođeno mu je u Dramskom programu Radio-Zagreba.

Šime Storić

Jana, volim te al stvarno

Jednoga nedjeljnoga jutra, na pročelju susjedne zgrade, Jana ugleda grafit: Jana, volim te, al' stvarno, s potpisom Dugy. Iznenadi se, naravno, i odluči s prijateljicom Wannom istražiti tko je taj njezin nepoznati, sramežljivi udvarač. Sumnjivih ima više. Poslije iscrpne detektivske obrade svakoga od njih, otkriju, baš kao u kriminalističkom romanu, da je tajanstveni Dugy sumnjivac na kojega su najmanje sumnjale. To je Marek, zgodni i visoki košarkaš iz susjednoga razreda, osmoga b, koji i nije baš sramežljiv kako im se u početku činio. Otkrivši tko je Dugy, uslijedit će novo iznenađenje. Međutim, tu nije kraj njihovim problemima...