preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljubljanica Zagreb

 > O Školi  > Povijest
Povijest

 Trešnjevka 1928. godine 

 20 godina poslije ovdje nastaje naša škola

 

Remiza i Pongračevo naselje na zračnoj snimci iz 1928. godine.

Uz donji rub vidi se križanje Selske i Končareve. Na pravokutniku između kuća u sredini danas se nalazi park i blok između Mandićeve, Lošinjske, Puljske i Pazinske ulice. Naselje u gornjem lijevom uglu uz potok je Terdica, na mjestu današnjeg parkirališta tvornice Končar i početka ulice Višnjevac.

 

POVIJEST ŠKOLE

 

Bila je to prva škola izgrađena u Zagrebu nakon Drugog svjetskog rata. U vrijme kada su se još uvijek osjećale posljedice rata u čitavom gradu, gradnja škole značila je za stanovnike jednog golemog područja  neobično mnogo. Tadašnja općina Vrapče , kamo je pripadala Ljubljanica, bila je daleka periferija, rijetko naseljena, bez vodovoda i kanalizacije, pravo ruralno naselje s oranicama  i livadama na kojima je pasla stoka.

 

 

                                                                

 

50-e

  Škola, koja se prvotno zvala VIII. osnovna škola imala je osam razrednih odjela u osam učionica. Školske godine 1949./1950. u školsku zgradu useljava Škola učenika u privredi trgovačkog smjera. Nastava za osnovce odvija se u jednoj smjeni, a srednjoškolci su u drugoj.

  1950.godine Josip Poldrugač dekretom je postavljen za upravitelja, a prva upraviteljica bila je Ana Kovačević, učiteljica.

  Škola uskoro mijenja naziv i postaje XXVII. osmogodišnja škola Ljubljanica. Iz školske Spomenice saznajemo kako je izgledao prostor oko škole:

 "Kulturni i estetski izgled škole privlači ne samo djecu, nego i njihove roditelje, zato je bilo potrebno prvenstveno urediti školski prostor koji je naličio pustari po kojoj su pasle krave i koze. Školska zgrada je stršila osamljena, bez ograde, okružena barama iz kojih se širio smrad."

  Dobrovoljnim radom, u kojem su sudjelovali i učenici, uređen je park oko škole s malim sportskim igralištem. Premalen školski prostor, a puno učenika, problem je mnogih narednih godina.  1954. godine uvedena je kanalizacija, a u lipnju 1955. i vodovod. Broj učenika naglo raste, tako da u šk.g. 1953./1954. ima 20 razrednih odjela s 802 učenika.

 1956. započela je dogradnja sjevernog krila školske zgrade. Na južnoj strani gradi se gimnastička dvorana. Tijekom cijele školske godine nastava se održava uz buku strojeva i skučen učenički prostor. 21. listopada 1957. škola je započela rad u novim prostorijama (13 učionica - 1004 učenika).

60-e godine

  1962. škola je preimenovana u OŠ Sava Kovačević (po narodnom heroju), a već sljedeće školske godine ima 1433 učenika i postaje jedna od najvećih škola u gradu. Broj učenika stagnira izgradnjom škole u susjednom naselju Voltino, gdje odlaze raditi učitelji iz naše škole.

Noću 25. na 26. listopada 1964. grad i školu zadesila je katastrofa kakva se ne pamiti  : nabujala Sava poplavila je kilometre površina perifernih dijelova grada. Iste noći škola je poslužila kao stacionar za smještaj stanovnika ugroženog jarunskog područja. Vodena je stihija rušilačkim naletom prodrla i u školske prostorije. Materijalna je šteta bila velika, a nastava se mogla održavati samo na katu. Zahvaljujući svesrdnoj pomoći drugih škola i dobrih ljudi, sve se ubrzo vratilo u normalu.

70-e i 80-e godine

Burne godine života škole sada su iza nas. Ustalio se broj učenika, kretao se oko brojke 500.

 Ratne 90-e godine

Školska godina 1990./91. prva je godina u samostalnoj nezavisnoj Republici Hrvatskoj. Mijenja se i naziv škole; vraćeno joj je ime OŠ Ljubljanica. Početak šk.godine s 2. rujna prebačen je na 9. rujna zbog moguće opasnosti od bombardiranja grada. Razmatra se program rada škole u ratnim uvjetima. Učitelji dobivaju detaljne upute o ponašanju u slučaju zračne uzbune. Ustrojen je krizni štab škole. Podrumska prostorija - blagavaonica pripremljena je za privremeni boravak učenika za vrijeme uzbune. Pripremljene su zalihe hrane, sanitetskog materijala za pružanje prve pomoći i zaštitne maske. U našu školu, kao i mnoge zagrebačke, stižu novi učenici, prognanici iz okupiranih dijelova Hrvatske i izbjeglice iz Bosne i Hercegovine. Mnoge humanitarne akcije karakteriziraju ovo razdoblje, u koje su se uključili i učitelji i učenici naše škole.

 





Raspored zvona

ŠKOLSKI LIST „LJUBIČ”

DEŽURSTVA UČITELJA

E-lektire

Are paper books really disappearing? - BBC Future

UPISI U 1. RAZRED

Classroom With Kids. Teacher Or Professor Teaches Students In First Grade  Elementary School Class Or Little Children Preschool Studying. Student  Learn On Lessons Indoor Cartoon Vector Illustration Royalty Free Cliparts,  Vectors, And

PODRŠKA
Microsoft Teams
CMS za škole logo
Osnovna škola Ljubljanica Zagreb / Svetoivanska 33, HR-10000 Zagreb / os-ljubljanica-zg.skole.hr / ured@os-ljubljanica-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju